Leczenie boreliozy budzi wiele kontrowersji nawet wśród samych lekarzy. U niektórych pacjentów przebiega ono bowiem bardzo szybko i sprawnie, podczas gdy inni chorzy muszą przyjmować leki przeciw boreliozie nawet przez sześć miesięcy.

Dla elektryków uprawnienia sepowskie do 1kV.

Zalecana antybiotykoterapia w Polsce

Antybiotykoterapia - leczenie boreliozyBorelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, dlatego konieczne jest leczenie jej przy użyciu antybiotyków. Zwykle fakt, jak długo przebiega leczenie, nie wynika z tego, jaka jest postać boreliozy u danego pacjenta, ale z tego, ile czasu upłynęło od momentu zakażenia do chwili postawienia właściwej diagnozy.

W Polsce uznaje się, że krótka antybiotykoterapia jest wystarczająca, by zwalczyć boreliozę raz na zawsze. Jeśli jednak pacjent dalej źle się czuje, to uznaje się, że cierpi on na tzw. zespół poboreliozowy. Lekarze uznają, że nie ma wtedy dalszych podstaw do leczenia antybiotykiem, ale istnieją wskazania do leczenia objawowego np. bóli stawów.

Zwolennicy terapii indywidualnej

W Polsce istnieje jednak szerokie grono lekarzy, które podważa zasadność krótkiej antybiotykoterapii. Lekarze ci uznają, że boreliozę należy leczyć indywidualnie, a w przypadkach krótkiej antybiotykoterapii dochodzi jedynie do uodpornienia się bakterii. Podkreślają bowiem, że wielu chorych z niewyleczoną do końca boreliozą jest uznawanych za hipochondryków i kierowanych na leczenie psychiatryczne, mimo że potrzebna jest im zupełnie inna terapia.