O boreliozie mówi się coraz częściej i więcej. Wiedza na temat tej choroby i sposobów jej leczenia jest jeszcze niewielka, gdyż choroba ta jest znana dopiero od niecałych 40 lat. Powinniśmy więc pamiętać, że każde ugryzienie kleszcza wymaga od nas ostrożności i obserwacji.

Adwokat Ruda Śląska

Objawy wczesne boreliozy

KleszczeBorelioza atakuje przede wszystkim tkanki łączne, mięśniowe oraz nerwowe. Jej pierwsze objawy pojawiają się około 1-3 tygodni od ukąszenia przez kleszcza. Zwykle pierwszym niepokojącym objawem, który dostrzega u siebie chory, jest tzw. rumień wędrujący. Rumień ten jest zaczerwienieniem o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, które pojawia się w okolicy miejsca ukąszenia kleszcza. Miejsce to często jest też lekko wypukłe, bolesne przy dotyku i ciepłe. Jego cechą charakterystyczną jest jaśniejsza część środkowa.

Borelioza – objawy niecharakterystyczne

Warto jednak pamiętać, że brak rumienia nie oznacza braku zakażenia boreliozą. U dorosłych występuje on w 30 procentach przypadków choroby, a u dzieci – tylko w 10 procentach. Gdy nie pojawia się rumień, zwykle pierwszymi objawami choroby są objawy grypopodobne. Lekarze często je bagatelizują, zwłaszcza gdy chory nie kojarzy, że został ukąszony przez kleszcza. Brak odpowiedniego leczenia w tej fazie choroby zwykle skutkuje przejściem boreliozy w postać rozsianą, która może wymagać nawet półrocznego leczenia.

Pierwsze objawy mogą ustąpić samoistnie, jednak kolejne objawy pojawiają się już w ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy. Przyjmują one wtedy postać zapalenia stawów, zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych.

producent smyczy

Borelioza – objawy postaci przewlekłej

Niewyleczona borelioza może dać objawy również po latach. Wtedy pojawią się gorączka, bóle kostno-stawowe, bóle głowy i mięśni, tiki, paraliż mięśni twarzy, a nawet potrójne widzenie.